Türk Ziraat - Zirai Tarım Sitesi
 
Arı Ölümleri ve Arı Ölümlerinin Nedenleri
Arı Ölümleri, Arı Ölümlerinin Nedenleri, tarım ilaçları,

« Arı Hastalıkları Arılarda Anormal Haller »

Son günlerde arı ölümleri hakkında çok haber duymaktayız. Aynı zamanda sitemiz üzerinden gelen mailler ve görüşmüş olduğumuz arıcıların toplu olarak arı kayıpları olduğu görüyoruz. Ülkemizin bir çok yerinden buna benzer çok haberler alıyoruz ama buna dair kesin bir çözüm bulmuş değiliz. Çünkü ülkemizde buna dair isabetli ve sonuna kadar çalışmaları takip edebilecek kişi ve kurumlar eksik gibi görmekteyiz.
Arı Ölümleri Nedenleri Nedir konusuna yönelik şunları yazabiliriz yine sizleri bu konumuza ekleyeceğiniz cümleler varsa minnettarlıkla bekleriz. Çünkü sadece bizim görüşlerimiz yeterli değil sizlerin düşünleri ile harmarlarsak daha iyi bir sonuca ulaşacağımız düşünmekteyiz.

1) Tarım Sektöründe Kullanılan ilaçlar: Tarımda kullanılan ilaçların bal arılarına olan zararlı etkileri; kullanılan ilacın cinsi, uygulama yeri ve zamanı, uygulanan dozu, etki süresi, ilaçlama yöntemi, ilaçlama günlerindeki meteorolojik koşullar gibi pek çok faktöre bağlı olarak değişebilmektedir. Hatalı ve tekniğine uygun olmadan kullanılan bazı zirai mücadele ilaçlarıyla kirlenen su kaynakları ve polen tozları, çok sayıda ergin arı ve yavru ölümlerine neden olmaktadır. Toz halinde kullanılan zirai ilaçlar, sıvı halde atılan ilaçlara oranla arılar için daha zararlıdır. Çünkü toz halindeki ilaçlar, daha kolay yayılır ve polenle birlikte kovana taşınabilirler. Devletin tarım ilaçları konusunda üzerine düşmeli ve arıları/arıcıları düşünerek yeni kanun ve yönetmelikler çıkararak ağır cezalar getirmeli ilaç kullananlar için.
2) Kullanılan Ham ve Temel Peteklerin Kalitesi: Çerçevelere takmış olduğumuz ham peteklere dikkat etmek lazım. Almış olduğunuz peteğin marka ve kalitesi çok önemli. Mümkün mertebe kendi bal mumlarınızı çekerek temel petek yapmaya çalışın yada güvendiğiniz ve bildiğiniz yerden petek almaya çalışın.
3) Arı Keki ve Arı Şurupları yada Takviye Gıdaları: Arıların özellikler sonbahar ve ilkbahar beslenmesi için arı keki, arı şurubu vs. beslenme gıdaları olmaktadır bunların kalitesi ve hijyeni çok önemli. Mümkünse kendi kekinizi ve şubunuzu kendiniz yapın yada kalitesi güvendiğiniz kişiden veya firmadan tedarik edin.
4) Arı İlaçlarının Markası: Son günlerde arıcılık adına bir çok arı ilaçları çıktı. Hemen piyasaya çıkan ve reklamlarda gördüğünüz şöyle yapıyor arıları böyle yapıyor sözlere kanmayın. Belki gerçekten öyle olabilir ama yine de temkinli olmak lazım. O ilaçların uzun dönemli sonuçları görmek lazım ve ona göre hareket etmeliyiz.
5) Sonbahar ve İlkbahar Beslemesi: Arıların mevsimlere göre beslenme oranları vardır. Eğer arıların şurubunu hazırlarken ilkbaharda 2 ye 1 ve kışa girerken ise 1 e 2 yapmayı unutmamak lazım bu ayarlarmaları tam ve doğru yapmazsak arılarda hazımsızlığa neden olabilir.
6) Ana Arı Değişimi: Sonbaharda yani baldan çıktıktan sonra ana arı değişimini yapmak gerekebilir. Yaşlı analar ile kışa girmek büyük risk oluşturur. Arıcılıkta genç ana arılar ile çalışmak her zaman arıların güçlü olmasını ve kendilerini daha iyi toplamasını sağlayacaktır. Bulunduğunuz yöre uygun ana arı ırklarını tercih ederek ve güvenirliği olan ana satışı yapanlardan ana arı temin edebilir yada kendini ana arı üretimi yapabilirsiniz.

Bizler genel olarak arı ölümleri ile ilgili olarak gördüğümüz tecrübeler ve ihtimaller çerçevesinde yazmaya çalıştık. Yine siz bizlerin yukarıda yazdıklarımıza ekleyeceğiniz sebepler varsa lütfen aşağıdaki Yorumlar kısmında yazarsanız memnun oluruz.

Ayrıca, genel olarak hep arıcı suçlu oluyor. Yok bakmadınız yok öyle yok böyle. Arkadaşlar kimse zirai ilaçlara ve temel peteklerin ne kadar acaba sterilize olduğunu araştırmıyor. Arı keklerinin içinde ne olduğu hakkında hiç kimsenin fikri yok. Sonra arı öldü arıcı suçlu. Yok değerli arıcı arkadaşlar, arıcı arısına kıyamaz. Suçlu yukarıda yazılanlar ve yöneticilerin bu konuya yeterince üzerinde durmamalarıdır. Başka bir sebep var mı sizce?
aricilik.com.tr


Sponsor reklam alanı

_______________________
Buraya reklam verebilirsiniz
Hayvanların tuz ve mineral ihtiyacı
Bombus Arıları
Tavuğun Kökeni
Arıcılığa Başlangıç
Arıların Düşmanları
Arı Ölümleri ve Arı Ölümlerinin Nedenleri
Turistler dağ horozunu görmeye geliyor

« önceki sonraki »
Yorumlar
Sponsor reklam
Vitrin Haberler
Sponsor reklam
Kargo Türkiye

Kargo Türkiye

Türkiye geneli ve Türkiye için hizmet veren tüm kargo şubelerinin adres ve telefonlarına ulaşabilirsiniz. Kargo şubeleriyle ilgili telefon ve adresler sizlerinde yardımıyla sürekli güncel tutulmaktadır. Kargo ile gelecekve gönderdiğiniz kargolarınızın gönderi takibi, gönderi sorgulama, kargo takibi, kargo sorgulama, kargom nerede işlemlerini sayfamızda yapabilirsiniz.

Sponsor reklam
Expensive Hotels

Expensive Hotels

Some hotels are like heaven on earth with "out of this world" facilities, situated at great locations. Here is what spending more than the majority of the world`s annual income is on a single night in a hotel room looks like. These are the most expensive hotels in the world. Let`s take a quick trip ...

Sponsor reklam
Borcum var mı

Borcum var mı

Sitemizde ilerleyerek çok hızlı bir şekilde borç sorgulama yapma imkanı bulabilirsiniz. Vergi borçları, trafik, park, motorlu taşıtlar, su,elektrik, gaz, internet, telefon, askerlik vb borçlarınızı öğrenebilir, sorgulayabilir ve bu borçlarınızı mümkün derece internet üzerinden ödeyebilirsiniz. Daha fazlası için sitemizi ziyaret edin ...

Bunlar da ilginizi çekebilir

Besin maddelerinin eksiklik ve fazlalık belirtileri
Besin maddelerinin eksiklik ve...

AZOT EKSİKLİĞİ: Azot eksikliği daha çok yaşlı yapraklarda yapraklarda görülür, küçük ve yaprak rengi sarı-yeşil portakal sarısından kırmızıya kadar değişeb...

Leonardit ve etkileri
Leonardit ve etkileri

Leonardit ve etkileri Çoğunluğu bitkisel kökenli, bir kısmı da hayvansal kökenli olan çok büyük miktarlardaki ( 3-5 milyar ton ) organik maddenin bir çukura sürükle...

Turistler dağ horozunu görmeye geliyor
Turistler dağ horozunu görme...

Türkiye kuş türü ve kuş alanı bakımından Avrupa`nın en zengin ülkesi. Tam 502 tür kuş var. Oysa, Avrupa'nın toplamındaki kuş türü sayısı 570. Doğa Derneğ...

Şap Hastalığı
Şap Hastalığı

Türkiyenin dört bir yanından şap hastalığı görülüyor. Hastalığın ne olduğunu biliyor muyuz? Halk arasında tabak hastalığı olarak bilinen, bütün çift tırnak...


            Cookies     Duyuru Burada görülürsünüz