Türk Ziraat - Zirai Tarım Sitesi
 
Kurban seçiminin püf noktaları
kurban kurbanlık, kurban seçimi, kurbanlık seçimi,

« 2017 Eylül ayı etkinlikleri Bitki beslemede çinko »

Yaklaşan Kurban Bayramı ile birlikte uzmanlar; kurbanlık seçimi, besleme koşulları ve kesim aşamasıyla ilgili püf noktaları açıklamaya başladı.

Kurban Bayramının şüphesiz en önemli meselesi kurbanlık seçimidir. Vatandaşlar bütçesine uygun kurbanlık hayvanları tercih etmek için araştırır.

Kurban edilecek hayvanın sağlıklı, azaları tam ve besili olması sağlık bakımından önemlidir. Bu sebeple hasta zayıf düşen, boynuzlarından biri ve ikisinin kökünden kırık olması, dişlerinin tamamı veya çoğu dökük olan hayvanlar kurbanlık olarak seçilmemelidir.

Kurbanlık hayvanın zayıf olması yetişirken sağlıklı beslenmediğinin çeşitli hastalıklara maruz kaldığının belirtisi olabilir. Eğer hayvanın vücudunda veya eklemlerinde çeşitli yaralar varsa şişkinlikler bulunuyorsa içi organlarında çıkması muhtemel problemlere neden olabilir.

Kurban satış noktalarında, seçilmiş olan kurbanlık hayvanın kontrolünün veteriner hekimler tarafından yaptırmak vatandaşı huzurla kurbanını almasına vesile olur. Ayrıca çeşitli bölgelerden getirilen kurbanlık hayvanların küpeli olması, büyükbaş hayvanların pasaportu, küçük hayvanların nakil ve /veya Veteriner Sağlık raporu mutlaka sorulmalıdır. Bu belgeler hayvanların nereden getirildiğinin ve sağlığının güvencesi niteliğini taşır.

Kurban kesecekler için, kurbanlık büyükbaş hayvan ve kurbanlık küçükbaş hayvan için kurbanlık şartları önemlidir. Özellikle kurbanlık büyükbaş hayvan için kapak atma işlemi gerçekleşmiş olması gerekir. Kurbanlık büyükbaş hayvanlarda kapak atma işlemi 24 aylık olunca gerçekleşmektedir. Dolayısıyla 2 yaşını dolduran büyükbaş hayvan kurbanlık olabilir anlamı çıkmaktadır. Bu durum kurbanlık küçükbaşta 1 yaşını dolduran kurbanlık şartına uygundur.

Uzmanlarında belirttiği gibi kesim öncesi kurbanlık hayvanlara 12 saat süresince yem verilmemeli, içebildikleri kadar su verilmelidir. Kurbanlıkların, özellikle de sığırların mutlaka ehil kişilerce yatırılarak sıkıca bağlanması, yatırma ve bağlama sırasında hayvanlara eziyet edilmemesi, çarpma ve vurmalara engel olunması gerekir. Yanlış bir kesim ile kesilen kurbanlık hayvanın kanının iyi akmamasına ve etin kısa sürede bozulmasına sebep olur.

Kurbanlık hayvanın derisi yüzüldükten ve başı gövdesinden ayrıldıktan sonra karın ve göğüs boşlukları açılarak sindirim, solunum, üreme ve boşaltım sistemine ait organlar çıkartılması gerekmektedir. İç organlarının kanının akıtılmasından sonra en geç 30 dakika içerisinde çıkartılması eti daha sağlıklı tüketmenizi sağlar.

Kesimi tamamlanan kurban etinin iç organları ile aynı kapta tutulmaması önerilir. Kesimi tamamlanmış kurban etleri temiz kap ve poşetleri konularak taşınmalı ve güneş görmeyen serin yerde dinlendirilmelidir. Dinlendirilmiş etlerin daha sonra buzdolabına konarak 5-6 gün muhafaza edilebilir.

Kurban; koyun, keçi, sığır, manda ve deveden olmaktadır. Bunun dışındaki hayvanlar kurban olarak kesilmemektedir. Bu hayvanların kurban olarak kesilebilmesi için, koyun ve keçinin bir, sığır ve mandanın iki, devenin ise beş yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. Fakat 6 ayını tamamlayan koyun bir yaşını doldurmuş gibi gösterişli olması halinde kurban edilebilir.

Kurbanlık seçimi kadar kesim yerleri de önemlidir. Şehirlerde kurbanlık kesimi kesimhane ve kurban komisyonlarının belirlediği kesim yerlerinde; köyler ve belirlenmiş kesim yeri bulunmayan yerlerde ise şahsi bahçelerinde kesilmeli ve çevreye zarar verilmemelidir. Cadde, sokak ve par gibi toplumsal alanlarda da kesim yapılmamalıdır.

Kurban kesimi yapıldıktan sonra halk ve hayvan sağlığı açısından kan, atıklar ve iç organlar sokak ve caddelere bırakılmamalıdır.
Tarım.com.tr

Sponsor reklam alanı

_______________________
Buraya reklam verebilirsiniz
Arı kovanları
Hayvanların tuz ve mineral ihtiyacı
Suni Petek
Arı ailesi
Gezen tavuk yetiştiriciliğinde sıkça sorulan sorular
Arıcılığa Başlangıç
Arı Hastalıkları

« önceki sonraki »
Yorumlar
Sponsor reklam
Vitrin Haberler
Sponsor reklam
Expensive Hotels

Expensive Hotels

Some hotels are like heaven on earth with "out of this world" facilities, situated at great locations. Here is what spending more than the majority of the world`s annual income is on a single night in a hotel room looks like. These are the most expensive hotels in the world. Let`s take a quick trip ...

Sponsor reklam
Kargo Türkiye

Kargo Türkiye

Türkiye geneli ve Türkiye için hizmet veren tüm kargo şubelerinin adres ve telefonlarına ulaşabilirsiniz. Kargo şubeleriyle ilgili telefon ve adresler sizlerinde yardımıyla sürekli güncel tutulmaktadır. Kargo ile gelecekve gönderdiğiniz kargolarınızın gönderi takibi, gönderi sorgulama, kargo takibi, kargo sorgulama, kargom nerede işlemlerini sayfamızda yapabilirsiniz.

Sponsor reklam
Borcum var mı

Borcum var mı

Sitemizde ilerleyerek çok hızlı bir şekilde borç sorgulama yapma imkanı bulabilirsiniz. Vergi borçları, trafik, park, motorlu taşıtlar, su,elektrik, gaz, internet, telefon, askerlik vb borçlarınızı öğrenebilir, sorgulayabilir ve bu borçlarınızı mümkün derece internet üzerinden ödeyebilirsiniz. Daha fazlası için sitemizi ziyaret edin ...

Bunlar da ilginizi çekebilir

Çimlerin genel bakımı
Çimlerin genel bakımı

Bahçelerimizin vazgeçilmez yeşillliği ve güzelliği olan çimlerin uzun ömürlü ve istenen nitelikte olması için gerekli bakımların zamanında ve teknik koşullara uyg...

Bağ Hastalık ve Zararlıları
Bağ Hastalık ve Zararlılar...

Bağlarda en çok bağ zararlıları (floksera, nematodlar, salkım güvesi, tripsler, bağ uyuzu, kırmızı örümcekler, bağ maymuncuğu, haziran böcekleri, kuşlar, arılar...

Gıda Teknolojisi
Gıda Teknolojisi

Gıda, insanlık tarihi boyunca stratejik bir üründür. Gıda güvenliği devletlerin en önemli konusu olmuştur. Bunun dışında, dünyada son 10 - 15 yıl içinde gıda...

Meyve Hastalıkarı
Meyve Hastalıkarı

Hastalıkların enfeksiyon kaynaklarının ortadan kaldırılması en etkin önlemdir. Bunun için en başta fidanlıkların kontrol altına alınması gereklidir. Fidanlıklarda...


            Cookies     Duyuru Burada görülürsünüz