Türk Ziraat - Zirai Tarım Sitesi
 
Sorun işsizlik mi yoksa mesleksizlik mi?
işsizlik, mesleksizlik, imf, tarım bakanlığı,

« Tarım ve Tarım Turizmi Tarım Takvimi Ocak »

Tarım Bakanı Mehdi Eker, günde 7 lira ücretle, tarım işletmelerinde çeşitli konularda işsizlere eğitim verdiklerini belirterek, Türkiyede sorun işsizlik mi, mesleksizlik mi? Maalesef yıllarca tüm köylüler çiftçidir diye yanlış bir kanıya kapıldık diyor.

Malumunuz üzere, Ulusal Süt Konseyi kuruldu ve faaliyete geçti. Konseyin başkanlığına da Ethem Sancak seçildi. Geçen hafta Ethem Sancak, Süt Konseyi'nin gelecekteki faaliyetini şekillendirmek amacıyla tüm süt üreticilerini bir araya topladı.

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker'in de katıldığı toplantıya, benim de içinde bulunduğum bir grup gazeteci de davetliydi. Mehdi Eker ile uzun uzun sohbet etme imkânı bulduk.

Eker, tarımın artık profesyonelleştiğine ve çiftçiliğin de meslek haline geldiğine değiniyor. Ardından da insanların tarımdan para kazandığını belirtiyor.
Mehdi Eker'in ilginç bir tespiti daha var. O da tarım alanlarında iş gücü ihtiyacının arttığı. Mehdi Eker, tarımla ilgili mesleki eğitimde de gelişmeler olduğunu ifade ediyor ve bugüne kadar pek de duyulmamış bir uygulamayı paylaşıyor: "Günde 7 lira ücretle, tarım işletmelerinde çeşitli konularda işsizlere eğitim verdik. Bu uygulamamız 40-45 gün sürdü. Eğitimin sonunda da bu kişilere sertifika dağıttık. Ve tüm işletmelerimize de talimat verdik ki hizmet alımlarında bu sertifikalı elemanlara öncelik tanınsın diye."

Her köylü, çiftçi midir?
Mehdi Eker, istihdama katkı sağlamak amacıyla yaptıkları çalışmaları anlatmaya devam ediyor. Diyarbakır'da cazibe merkezleri oluşturulduğunu ve GAP Planı çerçevesinde sosyal destek projelerini devreye soktuklarını belirten Eker, kişilere üç aylık eğitim ve para verildiğinden bahsediyor. Bu sayede insanların iş sahibi olduklarını da ifade ediyor.

Bu noktada da Eker, şu soruyu gündeme getiriyor: "Türkiye'de sorun işsizlik mi, mesleksizlik mi?"
Tüm köylüler çiftçidir diye bir yanlış kanının hâkim olduğuna da değinen Eker, çiftçiliğin bir sanat olduğuna dikkat çekerek, "Köylüleri çiftçi kabul ediyoruz. Sonra bu insanlar şehre geliyorlar... İşsizler. Eğitim yok. Meslek yok. İşçiyi de köylüyü de aynı kişi kabul ediyoruz. Burada da ciddi hatalar yapıyoruz" dedi.

Tarımda verimlilik nasıl arttı
Sohbetimiz sırasında Mehdi Eker ilginç bir noktaya daha temas ediyor. Kendi cümleleriyle aktarıyorum: "Bugün için tarımda çalışan sayısı 5 milyon. Eskiden bu sayı 7.5 milyondu. Yani, tarımda çalışan sayısı azalıyor. Tarım arazilerinde de büyüme yok. Aynı şekilde hayvancılıkta da artış yok. Aksine küçük baş hayvanda azalma var. Fakat buna karşın tarımsal üretim değerinde yüzde 100 artış var. Daha açık bir anlatımla tarımda verimlilik artıyor. Bunu da bir rakamla destekleyeyim. Tarımsal üretim caride 22 milyar dolardan, 57 milyar dolara çıktı."

Mehdi Eker, üretimin artırılması için çiftçiye 1.8 milyar TL nakit desteği, 1.5 milyar da üretime bağlı destek verildiğini açıklıyor.

IMF neden üretime karşıydı
Geçmişte ise desteklemelerin tamamen yanlış yapıldığının altını çizen Eker, bunun da nedenini IMF'ye bağlıyor. "IMF, yıllarca bize üretimi siz artırmayın, biz artırırız diye talimat verdi. Gerekçe olarak da uluslararası piyasada dengeleri bozduğumuzu savundu" diyen Eker, bu nedenle de yıllarca bilerek ve isteyerek yanlış destek verildiğini vurguluyor. Ardından da şöyle devam ediyor: "Biz ise Doğrudan Gelir Desteği'ni kaldırdık. Verimliliği ve kaliteyi artıracak şekilde destekleri belirledik. Mesela, hayvancılığın eskiden desteklemeden aldığı tüm pay yüzde 4'tü. Biz bunu yüzde 24'e çıkardık. Bu şekilde de tarımda verimlilik arttı. Yine, eskiden buğday ithal ediyorduk. Neden? Buğdayımız yok muydu? Vardı ama kalitesizdi. O nedenle de ithalat yapıyorduk. Şu anda sertifikalı tohumluk üretim ve kullanımına destek veriyoruz."

Evet, Mehdi Eker ile sohbetimizin bir bölümü böyle. Yazımın başında da söylediğim gibi, tarım ve hayvancılık üzerine uzun bir sohbette bulunduk. Önümüzdeki günlerde yazılarımda bu sohbetten ilginç noktaları paylaşmaya devam edeceğim. Özellikle de Mehdi Eker'in zeytin üreticileri ile ilgili yaptığı açıklamalar bence önemli.
2009

Sponsor reklam alanı

_______________________
Buraya reklam verebilirsiniz
Ekolojik tarım sözlüğü
Sorun işsizlik mi yoksa mesleksizlik mi?
Gıda Teknolojisi
Tarım Takvimi Ocak
Tarım Takvimi Ağustos
Tarım Takvimi Haziran
Siz hangi ağaçsınız

« önceki sonraki »
Yorumlar
Sponsor reklam
Vitrin Haberler
Sponsor reklam
Borcum var mı

Borcum var mı

Sitemizde ilerleyerek çok hızlı bir şekilde borç sorgulama yapma imkanı bulabilirsiniz. Vergi borçları, trafik, park, motorlu taşıtlar, su,elektrik, gaz, internet, telefon, askerlik vb borçlarınızı öğrenebilir, sorgulayabilir ve bu borçlarınızı mümkün derece internet üzerinden ödeyebilirsiniz. Daha fazlası için sitemizi ziyaret edin ...

Sponsor reklam
Expensive Hotels

Expensive Hotels

Some hotels are like heaven on earth with "out of this world" facilities, situated at great locations. Here is what spending more than the majority of the world`s annual income is on a single night in a hotel room looks like. These are the most expensive hotels in the world. Let`s take a quick trip ...

Sponsor reklam
Kargo Türkiye

Kargo Türkiye

Türkiye geneli ve Türkiye için hizmet veren tüm kargo şubelerinin adres ve telefonlarına ulaşabilirsiniz. Kargo şubeleriyle ilgili telefon ve adresler sizlerinde yardımıyla sürekli güncel tutulmaktadır. Kargo ile gelecekve gönderdiğiniz kargolarınızın gönderi takibi, gönderi sorgulama, kargo takibi, kargo sorgulama, kargom nerede işlemlerini sayfamızda yapabilirsiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yem Bitkileri Bakımı
Yem Bitkileri Bakımı

Yem bitkilerinde ilk kuruluş masrafları diğer tarla bitkilerine göre daha yüksektir. Çok yıllık yembrtkilen iyi t«sis edilip, gerekli bakım işlemleri yapıldığı zam...

Önemli Gün ve Haftalar
Önemli Gün ve Haftalar

Ziraat ve Tarımda Kutlanılan günler ve haftaların listesi... 10 Ocak : Zirai Öğretimin Başlaması 16 Ocak : Tarım ve Köyişleri Bakanlığı?nın Kuruluşu 2 Şubat :...

Balıkçılık
Balıkçılık

Balıkçılık, en dar anlamıyla denizlerde, göllerde ve akarsularda balıkların çeşitli yöntemlerle avlanmasıdır. Ama balıkçılık yalnızca balık avlanmasıyla sın...

Çimlerin doğru beslenmesi, gübrelenmesi
Çimlerin doğru beslenmesi, g...

Çimin çok yıllık olması ve sürekli biçilmesinden dolayı bünyesinde bulunan besin maddeleri sürekli yok olmaktadır. Bu nedenle çimin beslenmesi önemlidir. Uygun gübr...


            Cookies     Duyuru Burada görülürsünüz