Türk Ziraat - Zirai Tarım Sitesi
 
Tarım ilacı kalıntısı
Tarım ilacı, kalıntısı, tarım bakanlığı,

« Katil böcekler meydanlarda Pestisit Kullanımı »

Kürt meselesi Türkiye'nin çok ama çok önemli bir sorunu.

Sivil-asker ilişkileri, din-devlet ilişkileri gibi konular da en azından kürt meselesi kadar önemli konular.

Bu konulara Türkiye mutlaka çok kısa vadede kalıcı, demokratik, evrensel hukuk devleti ilkelerine uygun çözümler bulmalı ve yaşama geçirmeli.

Bu sorunlar Türkiye'nin çok önemli makro sorunları.

Ancak, bu çok önemli makro sorunların yanıbaşında çok daha az tartıştığımız ama en azından söz konusu makro sorunlar kadar önemli başka sorunlarımız da var.

Bu sorunlara mikro sorunlar adını vereceğim ama mikro kelimesinin sorunun önemini hafife aldığım izlenimini vermesinden korkuyorum.

Yaklaşık on gün önce Bursa'da yaş meyve ve sebze üretimi ve ihracatının sorunları masaya yatırıldı, tartışıldı.

Bursa Uludağ İhracatçılar Birliği Genel Sekreterliği binasında sektör temsilcilerinin katıldığı toplantıda Uludağ Yaş Meyve ve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Salih Çelik yaptığı konuşmada şöyle bir ifade kullanıyor: "Türkiye'nin önümüzdeki 3-5 yıl içinde yaş meyve ve sebze ihracatında tarım ilacı kalıntısı nedeniyle çok zorlanacaktır?.

Başkan'ın bu açıklamasının ne anlama geldiği üzerinde uzun uzun düşünmek zorundayız.

Başkan yaş meyve ve sebze ihracatının bu senenin (2009) ilk altı ayında geçen senenin ilk altı ayına göre yüzde 35 düştüğünü ve bu düşüşün kriz ortamına paralel olarak denetimsizlikten de kaynaklandığını ifade ediyor.

Sayın Başkan'ın denetimsizlikten kasdı yaş meyve ve sebze ihracat ürünleri üzerinde saptanan ve AB standartlarının çok üzerinde bulunan tarım ilacı kalıntısı.

Sayın Çalı şöyle diyor: "Yaş meyve ve sebzede tarım ilacı kalıntıları çok önemli bir sorun. Artık ithalatçı ülkeler kendi kriterlerine göre analiz ve denetime tabi tutarak yaş meyve ve sebze ithaline izin vermektedirler. Tarım ilacı kalıntısı konusunda uygulama ve yönetmelikler çıktı ancak uygulama ve denetim aşamasında maalesef istenilen yolu alamıyoruz.

Sayın Başkan konuşmasının bir bölümünde de Türkiye'nin toplam tarımsal üretiminin ancak yüzde 1 ya da 1.5'ünü ihraç edebildiğini ifade ediyor.

Tüm bu değerlendirmeleri beraber düşündüğümüzde mikro sorun olarak nitelendirdiğim tarım ilacı kalıntısı sorununun ne kadar önemli bir sorun olduğu gerçeğini çok net görüyoruz.

AB üyesi ülkelerin kendi vatandaşlarına tükettirmediği, kamu sağlığına zararlı gördüğü tarım ilacı kalıntısı çok yüksek yaş meyve ve sebze ürünlerinin bizim ülkemizdeki akıbeti gerçekten meçhul.

Tarım ürünlerinin toplam üretim miktarının ancak yüzde 1'i ihraç edilebiliyorsa, bakiye yüzde 99'u yani bizim tükettiğimiz meyveler üzerindeki tarım ilacı kalıntısı acaba nasıl denetleniyor?

AB üyesi ülkelerin ithaline izin vermediği zehirli ürünler ülkeye geri döndüğünde acaba bu ürünler yakılıyor mu, yoksa bunları biz mi tüketiyoruz?

Sayın Başkan'ın belirttiği yönetmelikler acaba AB süreci olmasa idi çıkar mıydı?

Hangi yerel güçler bu AB stanrdartlarındaki yönetmeliklerin uygulamasını engelliyor?

Kendi vatandaşına zehirli meyve ve sebze yedirmenin adı AB karşıtlı ve ulusalcılık mıdır?

Bu konu eninde sonunda dönüp dolaşıp Tarım Bakanlığı'nın sorumluluk alanına giriyor.

Tarım Bakanlığı ise ülkemizde son senelerde en başarılı bakanlıkların muhtemelen başlarında geliyor ama anlaşılan bir dizi yerel mekanizma Bakanlığı da by-pass etmeyi becerebiliyor.

AB meselesi özünde bir hukuk ve ekonomi meselesi ama en az bunlar kadar bir de zehirli erik, şeftali, kayısı yememe meselesi.

Çocukların yediği zehirli kiraz meselesi kürt meselesi kadar önemlidir.

Hele bu zehirli kirazları AB ülkeleri kendi çocuklarına yedirmiyorsa.
Eser Karakaş - 2009


Sponsor reklam alanı

_______________________
Buraya reklam verebilirsiniz
Ahududu Ve Böğürtlen Arasindaki Fark
Dünyadaki En Nadir Bulunan 10 Mantar
Hatmi Çiçeği
Yem Bitkileri Bakımı
Türkiyenin su varlığı
Kavun yetiştiriciliği
Patlıcan Yetiştiriciliği

« önceki sonraki »
Yorumlar
Sponsor reklam
Vitrin Haberler
Sponsor reklam
Borcum var mı

Borcum var mı

Sitemizde ilerleyerek çok hızlı bir şekilde borç sorgulama yapma imkanı bulabilirsiniz. Vergi borçları, trafik, park, motorlu taşıtlar, su,elektrik, gaz, internet, telefon, askerlik vb borçlarınızı öğrenebilir, sorgulayabilir ve bu borçlarınızı mümkün derece internet üzerinden ödeyebilirsiniz. Daha fazlası için sitemizi ziyaret edin ...

Sponsor reklam
Expensive Hotels

Expensive Hotels

Some hotels are like heaven on earth with "out of this world" facilities, situated at great locations. Here is what spending more than the majority of the world`s annual income is on a single night in a hotel room looks like. These are the most expensive hotels in the world. Let`s take a quick trip ...

Sponsor reklam
Kargo Türkiye

Kargo Türkiye

Türkiye geneli ve Türkiye için hizmet veren tüm kargo şubelerinin adres ve telefonlarına ulaşabilirsiniz. Kargo şubeleriyle ilgili telefon ve adresler sizlerinde yardımıyla sürekli güncel tutulmaktadır. Kargo ile gelecekve gönderdiğiniz kargolarınızın gönderi takibi, gönderi sorgulama, kargo takibi, kargo sorgulama, kargom nerede işlemlerini sayfamızda yapabilirsiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Çiçeklerin bakımı ve yetiştirilmesi
Çiçeklerin bakımı ve yeti...

Çiçek Bakımı Nasıl Yapılır? Seçilen yerin bitkinin belirli temel ihtiyaçlarını karşılaması gerekir, bitkinin yerleştirildiği yer bitkiler için gerekli ışığ...

Hem kabak satıp hem de nasıl borçlu çıkarsınız
Hem kabak satıp hem de nasıl...

İşte size soru: Hem kabak satıp hem de nasıl borçlu çıkarsınız? Yalova'da ürettiği 87.5 kilogram kabağı gönderdiği Bayrampaşa ya sebze mevye halinden hesabı...

Bu çiçeğe kim tükürdü
Bu çiçeğe kim tükürdü

Kış mevsiminin bitmesiyle beraber havaların ısınması, leyleklerin, kırlangıçların gelmesi ve daha birçok mevsimsel değişiklikler baharın habercisi. Isınan hava ve ...

Sebze Zararlıları
Sebze Zararlıları

Böcek bilgini Howard demişki; insanlar ekip-diktiklerini değil, hastalık ve zararlılardan arta kalını biçerler Evet hastalık ve zararlılar ile hiç mücadele yapılmaz...


            Cookies     Duyuru Burada görülürsünüz