Türk Ziraat - Zirai Tarım Sitesi
 
Tarım ve Tarım Turizmi
tarım, tarım turizmi, çiftlik, çiftçilik,

« Cumhuriyetin İlk 15 Yılında Ziraat Sorun işsizlik mi yoksa mesleksizlik mi? »

Tarım turizmi, tarım ile turizmin konbinasyonundan meydana gelen natif turizm dallarından birisidir. Tarım turizmi, genellikle çiftliklerde yapılmaktadır.

Dünyada, Amerika başta olmak üzere Almanya, Italya, Fransa, İspanya ve İsviçre tarım turizminin yoğun şekilde ilgi gördüğü populer destinasyonlardır. Senenin 12 ayır sürekliliği olan tarım turizmi, çiftlik sahiplerine ve bu tip alternatif seyahata meraklı gezginlere çesitli avantajlar sağlamaktadır. Çiftlik sahipleri ve tarım ile uğraşan yerli halk için en önemli avantajı, alternatif gelir üretmesidir. Bu tip çiftliklerde yapılacak tarım turizmi aktiviteleri, çiftliklerin gelirlerinin artmasını sağlamaktadır. Bu aktivitelere kısa başlıklar altında birkaç örnek vermek istiyorum.

 • Konaklama: Bed & Breakfast (Oda & Kahvalti), Kamp alanları, piknik ve günlük ziyaretler için kabin kiralama.
 • Özel davetler ve festivaller: Düğün, balayı, müzik festivalleri, özel tatil kutlamaları (Christmas, Thanksgiving), hasat festivalleri (özellikle şarap üretilen bölgelerde)
 • Çiftlik dışında: Köy pazarlarında ve yol kenarlarında kurulan tezgahlarda çiftlik ürünlerinin satışları....
 • Meyve ağaçlarından, kendi meyveni toplama: Bu aktiviteye yaşamakta olduğum Charlottesville, Virginia'daki Carter Mountain Orchard'dan bir örnek verebilirim. Burada senenin belli aylarında meyveleri ağaçlardan kendiniz topluyorsunuz. Mesela temmuz, agustos ayı seftali toplama dönemidir. Yılın diğer aylarında elma, çilek, kiraz ve bögürtlen çeşitlerini yerinden kendiniz toplayabilirsiniz. Daha detaylı bilgi almak isterseniz www.cartermountainorchard.com dan siteyi ziyaret edebilirsiniz.
 • Çiftliklerde yetiştirilip, işlenen ürünlerin satılması: Şarap, bal, reçel, zeytinyağı, peynir, yağ gibi ürünlerin çiftliklerin satış odalarından ziyaretçilere satılması.
 • Günü birlik, çiftlik turları ve ziyaretciler için uygulamalı gösterimler:Şarap yapımı, peynir yapımı, bal yapımı, reçel yapımı gibi örnekleri artırabiliriz.
 • Tarım ile ilgili eğitim programları: Organik tarım ile üretim yapan çiftliklere araştırma yapmak için giden ziraat fakültesi öğrencilerini örnek verebiliriz.

 • Günümüzde insanlar yiyeceklerinin nasıl üretildiği konusunda daha ilgililer. Tarım turizmi, bu kişilere yiyeceklerini üreten çiftlik sahipleriyle buluşma ve tarım üretiminin nasıl yapıldığı konusunda konuşma fırsatı sağlamaktadır. Tarım turizmi, çiftlikleri ziyaret eden çocuklar için de tavuk, ördek, keçi, koyun gibi çiftlik hayvanlarını görme fırsatı yaratmaktadır. Çitflikleri ziyaret edenler, kendi meyve ve sebzelerini kendileri toplayarak günlük hayatlarında her zaman yapamayacakları farklı deneyimler kazanırlar. Bunun yanında, şehirlerde yaşayan insanlar, çiftliklerde geçirdikleri zaman içinde yaşadıkları deneyimlerle bu çiftliklerin ve burada çalışan çiftcilerin geçmişte ve günümüzde oynadığı önemli rolü kendileri de bu hayatın bir süreliğine de olsa içinde yaşayarak daha iyi anlama fırsatı bulurlar.

  Türkiye, coğrafi konumu, iklim şartları, zengin su kaynakları ve çesitli bitki örtüsüyle tarım turizmi için elverisli bir potansiyele sahiptir.
  Özellikle Antalya bölgesi, tarım turizmi için güzel bir örnek olabilir. Antalya'da bölgenin Akdeniz iklimi nedeniyle tarım faaliyetleri yılın dört mevsimi devam etmektedir. Gerekli organizasyonların, üniversitelerin ve yerel yönetimlerin ortaklaşa çalışmasıyla tarım turizmi Antalya ve çevresinde alternatif bir turizm seçeneği haline gelebilir. Aynı zamanda senede milyonlarca yerli ve yabancı turistin ziyaret ettigi Antalya için bu alternatif tatil seçeneği, Antalya'daki turizmi senenin 12 ayına yayarak bölgede turizmin devamlılığına katkı sağlar..

  Son günlerde gündemde olan Suriye sınırındaki bölge de mayınlardan temizlendiği taktirde tarım turizmi için çok yüksek bir potansiyele sahiptir. Bu bölgenin tarım turizmine kazandırılması halinde aynı zamanda bölge halkı içinde sosyo-ekonomik bir katkı sağlayacaktır. Bölgedeki verimli topraklar üzerine kurulacak olan çiftlikler, organik tarımcılık yaparak hem ülkenin ttarım ihracatını artıracak hem de yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekecektir. Böylece bölgede turizmi yaygınlaştırarak çevre köylerdeki işsizliğin de önüne geçilebilir.

  Sonuçta, tarım turizminin ilgili kurum ve kuruluşlar tarafindan desteklendigi takdirde Turkiye'nin sosyal ve ekonomik yapısına olumlu yönde etkileri olabilir. Bunun için Türkiye'de tarım turizmine uygun çiftliklere gerekli desteklerin verilmesi ve Turizm Bakanlığı'nın iç ve dış pazarda yapacağı etkili tanıtımlarla tarım turizmine olan ilgi artıralabilir. Gelecek turizm plan ve politikalarını hazırlarken, potansiyel bölgelerin hem tarım hem de turizm yolu ile ekonomik ve sosyal gelişmeye yapacağı katkıların dikkate alınması dileğiyle.


  Sponsor reklam alanı

  _______________________
  Buraya reklam verebilirsiniz
  Siz hangi ağaçsınız
  Tarım Takvimi Nisan
  Evliya Çelebi'nin Seyahatnamesindeki Türkiye'nin Botanik Bitkileri
  Tarım Takvimi Temmuz
  En etkili satış teknikleri
  Geleceğin teknolojisi Nanoteknoloji
  Tarım Takvimi Mayıs

  « önceki sonraki »
  Yorumlar
  Sponsor reklam
  Vitrin Haberler
  Sponsor reklam
  Expensive Hotels

  Expensive Hotels

  Some hotels are like heaven on earth with "out of this world" facilities, situated at great locations. Here is what spending more than the majority of the world`s annual income is on a single night in a hotel room looks like. These are the most expensive hotels in the world. Let`s take a quick trip ...

  Sponsor reklam
  Borcum var mı

  Borcum var mı

  Sitemizde ilerleyerek çok hızlı bir şekilde borç sorgulama yapma imkanı bulabilirsiniz. Vergi borçları, trafik, park, motorlu taşıtlar, su,elektrik, gaz, internet, telefon, askerlik vb borçlarınızı öğrenebilir, sorgulayabilir ve bu borçlarınızı mümkün derece internet üzerinden ödeyebilirsiniz. Daha fazlası için sitemizi ziyaret edin ...

  Sponsor reklam
  Kargo Türkiye

  Kargo Türkiye

  Türkiye geneli ve Türkiye için hizmet veren tüm kargo şubelerinin adres ve telefonlarına ulaşabilirsiniz. Kargo şubeleriyle ilgili telefon ve adresler sizlerinde yardımıyla sürekli güncel tutulmaktadır. Kargo ile gelecekve gönderdiğiniz kargolarınızın gönderi takibi, gönderi sorgulama, kargo takibi, kargo sorgulama, kargom nerede işlemlerini sayfamızda yapabilirsiniz.

  Bunlar da ilginizi çekebilir

  Propolis
  Propolis

  Propolis arıların bitki filiz ve tomurcuklarından topladığı, kovan giriş deliğine, çatlak ve kırıkları kapattığı, antibakteriyal, antiviral, antifungal, antioksida...

  Kümes hayvanları
  Kümes hayvanları

  Genel olarak kümes hayvanları et ve tüyü için yetiştirilmektedir. Ülkemizde de üretimi oldukça fazla olan kümes hayvanlarının tüketimi de bir o kadar fazladır. Küm...

  Tarım ilacı kalıntısı
  Tarım ilacı kalıntısı

  Kürt meselesi Türkiye'nin çok ama çok önemli bir sorunu. Sivil-asker ilişkileri, din-devlet ilişkileri gibi konular da en azından kürt meselesi kadar önemli kon...

  Arı Hastalıkları
  Arı Hastalıkları

  BAL ARILARININ HASTALIKLARI AMERİKAN YAVRU ÇÜRÜKLÜĞÜ Bir bakteri tarafından meydana gelen,hem larf ve hem de pup devresinde tahribat yapan çok salgın bir hastalıktı...


              Cookies     Duyuru Burada görülürsünüz