Türk Ziraat - Zirai Tarım Sitesi
 
Türk hibrid mısır tohumu geliştirildi
mısır, tük mısır, hibrid mısır, mısır tohumu,

« Tarımda Genel Zararlılar Evliya Çelebi'nin Seyahatnamesindeki Türkiye'nin Botanik Bitkileri »

Bursa'da yerleşik May-Agro Tohumculuk Şirketi, ABD'den yüksek lisans bedelleri ödenerek ithal edilen hibrid (melez) mısır tohumlarını ilk kez yerli kaynaklarla ve yüksek verimle üretmeyi başardı.

TÜBİTAK desteğiyle 3 yıl süren araştırma kapsamında geliştirilen ürünler, yabancı kökenli mısır çeşitlerine göre ilk yılda yüzde 20 uygun maliyet avantajı getirdi. Gelecekte dışa bağımlılığı ortadan kaldırmayı hedefleyen yerli mısır çeşitlerinin, AB, Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Orta Asya ülkelerine ihracatı başladı.

Bursa'da yerleşik May-Agro Tohumculuk Sanayi ve Ticaret A.Ş.'de Islahçı Dr. İlker Özmen, TÜBİTAK Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığı (TEYDEB) tarafından desteklenen "Türkiye ve Avrupa Koşullarına Uygun Mısır Hatları ve Hibrit Çeşitlerinin Islahı" projesini anlattı.

Özmen, şirketlerinin proje öncesinde yurt dışından getirilen tohumlarla lisans ödeyerek üretim yapmak zorunda olduğunu, bunun yerine TÜBİTAK desteğiyle yürüttükleri AR-GE sonunda 4 saf mısır hattı ile bu hatların melezi olan 2 yeni hibrid çeşidin geliştirildiğini bildirdi.

"Hibrid tohumlar AB'ye de ihraç edildi"
Dr. Özmen, geliştirdikleri hibrid tohumlardan elde edilen katma değerin de Türkiye'de bırakılmasının sağlandığını kaydederek, tohumların Avrupa Birliği, Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Orta Asya ülkelerinin ihtiyacını karşılamak üzere bu ülkelere ihraç edildiğini kaydetti.

Bu yıl itibariyle her iki mısır çeşidinden toplam 300 bin kilogramın üzerinde satış gerçekleştirildiğini belirten Özmen, şöyle konuştu:

"Projemizde Türkiye'nin coğrafi, iklimsel, tarımsal altyapı avantajlarını kullandık. Geliştirdiğimiz ürünlerle 2.7 milyon TL satış hasılası ve 1,2 milyon TL net kar elde edildi. Çeşitlerin tamamının lisans hakları şirketimize ait olduğundan 500 bin TL lisans gideri de ödenmediğinden, bu miktar yurt içi AR-GE yatırımlarında kullanıldı.

Türkiye mısır tohum pazarının yaklaşık yüzde 95'i ABD ve diğer yabancı kökenli hibrid mısır çeşitlerinden oluşuyor. Yerli kaynaklarla ürettiğimiz 300 bin kilogramlık satışla ilk yılda Türkiye pazarında yüzde 3'lük bir pazar payı elde ettik.

Ayrıca, Türkiye'deki mısır üreticilerinin en yüksek verim kademesindeki yabancı kökenli çeşitlere göre yaklaşık yüzde 20 daha uygun maliyetli ve yüksek kaliteli tohumluk kullanması sağlandı.

Geliştirilen ürünlerin katma değeri, 1 ton yemlik mısırın 450 TL, bir ton hibrid mısır tohumunun ise 9 bin TL olduğunu düşünürsek ortaya çıkacaktır."

"Türkiye tohumculuk sektöründe bir ilk"
Dr. Özmen, anavatanı Güney Amerika olan ve AR-GE'si zor bir ürün olan mısır üzerine, özel sektörde Türkiye'de ilk defa AR-GE yapıldığını ifade ederek, "Şirketimiz, elde ettiği ürünlerle iç ve dış pazarda satış yaparak Türkiye tohumculuk sektöründe bir ilki gerçekleştirmiş olmaktan kıvanç duyuyor" dedi.

Şirketlerinin hibrid mısır çeşit geliştirme çalışmalarının yanında hibrid ayçiçeği, buğday ve pek çok sebze türünde 39 kişilik araştırmacı ekibiyle yoğun AR-GE faaliyetlerini sürdürdüğünü dile getiren Özmen, TÜBİTAK-TEYDEB destekli yeni projeleriyle daha iyi çeşitlerin bulunması için çalıştıklarını anlattı.

Özmen, projelerinin geçen yıl tamamlandığını belirterek, projede 1 milyon 805 bin TL kullanıldığını, TÜBİTAK ve DTM kaynaklarından ise 602 bin 691 TL'lik destek aldıklarını sözlerine ekledi.
2010


Sponsor reklam alanı

_______________________
Buraya reklam verebilirsiniz
Bursa Tarım Fuarı
Türkiyenin ürün desen haritası
Arı Ve Buzağıda Destekleme Ödemeleri Başladı
Gıda Bakanlığı hileli ürünleri açıkladı
Genç Çiftçi Projesine Başvuruda Son Gün 30 Nisan
Bakanlıktan gübrede ÖTV açıklaması
4 Kg Fasulye 360 Bin Liraya Satıldı

« önceki sonraki »
Yorumlar
Sponsor reklam
Vitrin Haberler
Sponsor reklam
Expensive Hotels

Expensive Hotels

Some hotels are like heaven on earth with "out of this world" facilities, situated at great locations. Here is what spending more than the majority of the world`s annual income is on a single night in a hotel room looks like. These are the most expensive hotels in the world. Let`s take a quick trip ...

Sponsor reklam
Borcum var mı

Borcum var mı

Sitemizde ilerleyerek çok hızlı bir şekilde borç sorgulama yapma imkanı bulabilirsiniz. Vergi borçları, trafik, park, motorlu taşıtlar, su,elektrik, gaz, internet, telefon, askerlik vb borçlarınızı öğrenebilir, sorgulayabilir ve bu borçlarınızı mümkün derece internet üzerinden ödeyebilirsiniz. Daha fazlası için sitemizi ziyaret edin ...

Sponsor reklam
Kargo Türkiye

Kargo Türkiye

Türkiye geneli ve Türkiye için hizmet veren tüm kargo şubelerinin adres ve telefonlarına ulaşabilirsiniz. Kargo şubeleriyle ilgili telefon ve adresler sizlerinde yardımıyla sürekli güncel tutulmaktadır. Kargo ile gelecekve gönderdiğiniz kargolarınızın gönderi takibi, gönderi sorgulama, kargo takibi, kargo sorgulama, kargom nerede işlemlerini sayfamızda yapabilirsiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Biber Yetiştiriciliğinde Kültürel İşlemler
Biber Yetiştiriciliğinde Kü...

Biber Yetiştiriciliğinde Kültürel İşlemler Fide Dikimi: Tarlada fidelerin yerlerine dikilmesi için toprağın 20-30 cm derinlikte iyice işlenmesi ve ufalanması gerekme...

Saban
Saban

Tarlayı sürmek için çift hayvanlarına çektirilerek kullanılan demir uçlu aygıt. İlk insanlar sabanı icat ettikten sonra çiftçiliğe başladılar ve göçebelikten ku...

Bitki beslemede çinko
Bitki beslemede çinko

Çinko (Zn) bitkilerin yetiştirilmesinde gerekli olan iz (mikro) elementlerdendir. Azot (N) ve potaslı (KNO2) bileşik formülasyonlarla verilirse istenen sonuç tam alınabilm...

Tarım ilacı kalıntısı
Tarım ilacı kalıntısı

Kürt meselesi Türkiye'nin çok ama çok önemli bir sorunu. Sivil-asker ilişkileri, din-devlet ilişkileri gibi konular da en azından kürt meselesi kadar önemli kon...


            Cookies     Duyuru Burada görülürsünüz