Türk Ziraat - Zirai Tarım Sitesi
 
Türkiyenin ürün desen haritası
Türkiyenin ürün desen haritası, ürün desen haritası, Mehdi Eker, İzmir Ticaret Odası,

« Tarım Takvimi Aralık Turistler dağ horozunu görmeye geliyor »

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Türkiye'deki 30 ekolojik havzada, 527 milyon veri kullanarak ürün desen haritası çıkardıklarını söyledi. Üç yıl süren çalışmanın Bakanlar Kurulu'na sunulduğunu aktaran Eker, ülkenin hangi bölgesinde ne ekilip biçileceğini ve destekleneceğinin bu harita sayesinde değerlendirileceğini kaydetti.

Bundan sonra gelişigüzel ürün ekilemeyeceğini ve rekolte fazlası olmayacağını vurgulayan Bakan Eker, tarım sektöründe çok büyük reformlara imza attıklarını kaydetti.

Bakan Mehdi Eker, İzmir Ticaret Odası (İZTO), Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) ve İzmir Ticaret Borsası (İTB) tarafından Hilton Otel'de düzenlenen Ege Tarım Zirvesi'ne katıldı. Burada konuşan Eker, "Türkiye Tarımsal Üretim Havzaları Destekleme Modeli çalışması bitti, Bakanlar Kurulu'nda imza aşamasında. Türkiye Cumhuriyeti tarihinin bu konularla ilgili en büyük ve en önemli çalışmasıdır. 30 ekolojik havzada, 527 milyon veri kullanılmak suretiyle toprak, iklim, ürün desenleri, canlı organizma, dış ticaret ve ekonomi verilerini harmanladık. Bilgisayar ortamına aktararak, hangi havzada hangi ürünün, hangi verimlilik düzeyinde yetiştiğinin haritasını çıkardık." dedi.

Haritanın, Bakanlar Kurulu onayından sonra hayata geçeceğini ifade eden Bakan Eker, "Tarım desteklemelerini de bu havzalarda önerilen ürün desenine göre değiştireceğiz. Verimli olmayacak, ekolojik ve ekonomik olarak üretimi sürdürülemeyecek ürünlere destek vermeyeceğiz." şeklinde konuştu.

Tarım sektörünün önünde çok büyük engeller olduğunu, bunların başında da miras yoluyla bölünan arazilerin geldiğini vurgulayan Bakan Eker, "Tarımla ilgili temel sıkıntılarımızdan biri de Medeni Kanunumuz'dur. Tarım arazileri, miras yoluyla bölünüyor. Türkiye şu anda, gelişmiş hiçbir ülkede örneği olmayan bir durumu yaşıyor. Avrupa Birliği'nde kişi başına ortalama 30 ile 50 hektar tarım işletmesi varken bizde 6 hektar, yani 60 dönüm. Türkiye'nin 3 milyon 100 bin tarım işletmesi var. 6 hektar büyüklüğüye her bir işletme 7 parselden oluşuyor, yekpare değil." dedi.

Toprak Kullanım ve Arazi Koruma Kanunu'nu devreye soktuklarını, tarım arazilerinin bölünmesinde 20 dekar sınırı koyduklarını anlatan Tarım ve Köyişleri Bakanı, bunun iyileştirme kapsamında olduğunu, kesin çözüm için de bir taslak hazırlayarak Bakanlar Kurulu'na sunduklarını, kanunlaşması halinde sıkıntının önümüzdeki 10 yıllık süreçte bitebileceğini kaydetti. Arazilerin toplulaştırılması için devlet eliyle ciddi bir çalışma yürüttüklerine dikkat çeken Bakan Mehdi Eker, 40 yılda 420 bin hektar tarım alanın birleştirdirildiğini, 2003-2008 arasında ise 562 bin hektarlık arazi birleştirme başarısı gösterdiklerini söyledi. 2009 yılında ise GAP'ta 1 milyon 188 bin hektarlık birleştirme çalışması yaptıklarını ve yıl sonunda tamamlanacağını aktaran Bakan Eker, ayrıca şu anda 5,5 milyon hektar tarım arazisinin sulandığını, faizsiz kredi sistemiyle damlama sulama sistemini devreye soktuklarını, kısa zamanda bu miktarın 8,5 milyon hektara çıkacağını söyledi.

Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı'nın gelişen yüzyıla uyum amacıyla kendi içinde de reformlar yapmaya devam ettiğini belirten Eker, bunun için gıda, balık ve hayvancılık alanlarında birer genel müdürlük kurma çalışması başlattıklarını söyledi. Bu sayede sektör temsilcilerinin daha kolay muhatap bulabileceğinin altını çizen Bakan Eker, zirai ilaç kullanımına da sınırlama getirdiklerini hatırlattı. 2002 yılında 55 bin ton ilaç kullanırken, bunun 2008'de 49 bine düştüğünü anlatan Eker, daha da azaltmak için önümüzdeki yıldan itibaren toprak tahlili şartını getireceklerini ifade etti.

"Her köye bir ziraat mühendisi" projesinin de başarıyla devam ettiğini belirten Bakan Eker, maaşlarının sıkıntı oluşturması üzerine sayıları 2 bin 500 olan mühendisleri Bakanlık kadrosuna aldıklarını ve özlük haklarını iyileştirdiklerini anlattı. Eker, mühendis sayılarının da önümüzdeki dönemde 10 bine çıkmasını hedeflediklerini dile getirdi. Bütün bunların yanında Ankara'da geçen günlerde dünyanın üçüncü büyük gen bankasını kurduklarını vurgulayan Eker, burada 250 bin hububat çeşidinin kayıt altında tutulduğunu anlattı.
2009


Sponsor reklam alanı

_______________________
Buraya reklam verebilirsiniz
Tavukçulukta Dünyada İlk 10dayız
Genç Çiftçi Projesine Başvuruda Son Gün 30 Nisan
Tarım aletleri kredisi başvurusu
Çiftlikbank firarda!
Bakanlıktan gübrede ÖTV açıklaması
65 fabrika un üretimini durdurdu
Türk hibrid mısır tohumu geliştirildi

« önceki sonraki »
Yorumlar
Sponsor reklam
Vitrin Haberler
Sponsor reklam
Expensive Hotels

Expensive Hotels

Some hotels are like heaven on earth with "out of this world" facilities, situated at great locations. Here is what spending more than the majority of the world`s annual income is on a single night in a hotel room looks like. These are the most expensive hotels in the world. Let`s take a quick trip ...

Sponsor reklam
Borcum var mı

Borcum var mı

Sitemizde ilerleyerek çok hızlı bir şekilde borç sorgulama yapma imkanı bulabilirsiniz. Vergi borçları, trafik, park, motorlu taşıtlar, su,elektrik, gaz, internet, telefon, askerlik vb borçlarınızı öğrenebilir, sorgulayabilir ve bu borçlarınızı mümkün derece internet üzerinden ödeyebilirsiniz. Daha fazlası için sitemizi ziyaret edin ...

Sponsor reklam
Kargo Türkiye

Kargo Türkiye

Türkiye geneli ve Türkiye için hizmet veren tüm kargo şubelerinin adres ve telefonlarına ulaşabilirsiniz. Kargo şubeleriyle ilgili telefon ve adresler sizlerinde yardımıyla sürekli güncel tutulmaktadır. Kargo ile gelecekve gönderdiğiniz kargolarınızın gönderi takibi, gönderi sorgulama, kargo takibi, kargo sorgulama, kargom nerede işlemlerini sayfamızda yapabilirsiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Hangi Çiçek Hangi Mevsimde Açar
Hangi Çiçek Hangi Mevsimde A...

Çiçeklerin varlığı her zaman güzeldir, ancak her çiçek her mevsimde güzel midir? En sevdiğiniz çiçek için doğru mevsim nedir? Çiçekler, mevsimlere göre geliş...

Balıktaki D Vitamini beyni güçlendiriyor
Balıktaki D Vitamini beyni g...

Yeni bir araştırma, uzun süredir 'beynin besini' olarak nitelenen balığın, tıpkı sağlıklı koşullarda güneşte kalmak gibi, gerçekten de yaşlı beyinlere iy...

Cumhuriyetin İlk 15 Yılında Ziraat
Cumhuriyetin İlk 15 Yılında...

Kılıç ve Saban: Bu iki fatihten birincisi ikincisine daima mağlup oldu. Atatürk Büyük Millet Meclisi Hükümeti devresinde ve Cumhuriyetin İlk 15 Yılında Ziraat Büy...

Önemli Gün ve Haftalar
Önemli Gün ve Haftalar

Ziraat ve Tarımda Kutlanılan günler ve haftaların listesi... 10 Ocak : Zirai Öğretimin Başlaması 16 Ocak : Tarım ve Köyişleri Bakanlığı?nın Kuruluşu 2 Şubat :...


            Cookies     Duyuru Burada görülürsünüz